Strojní čištění koberců od zbytkových nečistot a zápachu
Co mají koberce společného s ponožkami? V domácnostech, kde se chodí naboso alespoň v teplém období roku, je společných vlastností velmi mnoho. Stejně jako na ponožkách, ulpívá pot z chodidel spolu s bakteriemi i na kobercových vláknech a je-li jej dostatek, pro bakterie je to zdroj potravy velmi vydatný. Jenže ponožky končí v koši na prádlo a v bubnu pračky, zatímco koberce jen pravidelně proháníme vysavačem. Časem se odér z podlahy stává součástí pachové stopy v bytě a tak mnohdy tyto změny ani nevnímáme. Slabý zápach pak zaregistruje až nějaká návštěva, v jejíž domácnosti je odlišná pachová stopa.
Neměli bychom tedy spoléhat na čichové smyslové vjemy a měli bychom se naopak soustředit na preventivní opatření, jimiž jsou pravidelné intervaly čištění koberců Praha 6 speciálními prostředky, které napodobí praní ponožek v pračce. Výhodou je vždy syntetické vlákno, které lze podrobit mokrému čištění, naštěstí takové koberce v domácnostech výrazně převažují. Přírodní vlákna se musí čistit jinak, např. suchou pěnou a následným odsáváním nečistot.
Koberce ze syntetických vláken se mohou podrobit i větší mechanické zátěži rotačními kartáči, tedy v principu, na němž staví např. technologie Rotovac. Hlavice s rotujícími kartáči důkladně smísí vlákna s čisticím prostředkem a pomocí podtlaku se pak tekutina nasáklá nečistotami odsaje do sběrné nádoby.
Jak často čistit systémem Rotovac
Při běžném provozu dvou a vícečlenných domácností je vhodné koberec čistit dvakrát v průběhu roku, vždy s ohledem na stupeň zatížení a využívání podlahové krytiny. V kancelářích a tam, kde se často našlapuje v botách, je žádoucí čisticí proces zopakovat častěji. Velmi důležité je zajistit po čisticí proceduře intenzivní větrání a odpařování zbytkové vlhkosti, aby se v místnosti netvořily plísně. A v zimním období po tuto dobu více přitápět.