Měli jste ozdobený mobil?
Móda se značně dotýkala a dotýká i telefonů. Určitě si pamatujete na to, jak jsme se před lety předháněli, kdo bude mít stylovější doplněk k mobilu. Je nutno říct, že tehdejší konstrukce mobilů dovolovala víc se odvázat, než současné mobily. Starším kouskům šel bez problému sundat zadní kryt, a tak jsme si do nich mohli přidávat různé klíčenky. Byly k dostání v nepřeberném množství provedení – barevné, jednobarevné, s reflexními prvky, zkrátka na výběr toho bylo víc než dost. Tehdejší puberťáci mezi sebou soutěžili, kdo bude mít víc klíčenek, a kdo ji bude nosit stylověji. Tenkrát se nosily snad o tři čísla větší kalhoty pěkně u kolen, a mobil se dával do kapsy tak, aby klíčenka trčela ven. To byla ta pravá frajeřina.
Samostatnou kapitolou jsou kryty a obaly
Kryty a obaly mají několik funkcí, a tou hlavní je ochrana telefonu před poškozením. U většiny mobilů jste si mohli na přelomu tisíciletí a v pozdějších letech vyměnit kompletní kryt. Na trhu jste našli doslova všechny možné designy. Kryty tedy plnily spíše okrasnou funkci, a i tady platilo – čím víc krytů, tím větší frajer.
Obaly se prodávaly otevírací i vsouvací. Buď jste mohli mobil otevírat jako knížku a nebo šlo o kapsu, kam se mobil zasunul. Oba typy obalů jsou k dostání dodnes.
Uhodnete, co byla největší stylovka?
Pamatujete všechny ty blbosti, které jste na mobilu měli? Jedním takovým doplňkem byly přívěsky na mobil, který se připínal nad displej a plandal do prostoru. Hodně frčely mezi holkami například peříčka, ale našli jste hodně možností, jak přívěskem svůj mobil ozdobit. A tím hlavním frajerským kouskem byly blikající nálepky. Kdo ji na mobilu neměl, ten byl těžce aut. Dávaly se na zadní stranu k anténě, a při hovoru blikaly. Byly doslova na každém kroku – prodávaly se v trafikách, u pokladen v obchodech, a občas jste je našli i jako přílohu v časopisech.
Čím jste měli mobil ozdobený vy?