Jaké bylinky zvolit při nachlazení
Období studených podzimních dnů se nezadržitelně blíží, a s ním v ruku v ruce přicházejí také různé rýmy, nachlazení, kašel a další velice nepříjemné virózy. Pokud nechcete tyto nemoci řešit pomocí léků, nebo vám zkrátka už žádné nezabírají, můžete se obrátit na cestu, kterou běžně používaly naše babičky a ostatní předkové. Bylinek se nám nabízí velká spousta a kdo se má vyznat v tom, na co je která vhodná? Zde jsou ty, která vaše nachlazení spolehlivě zaženou.
Než ovšem začnu s jejich jmenováním ještě podotknu, že nejlepším způsobem užití jsou čaje uvařené právě z bylinek a také to, že na tyto krušné dny, během kterých budete bojovat proti odolným a zákeřným bacilům, je vhodné začít myslet už během roku, kdy tyto bylinky rostou. Vydejte se tedy na zdravotní procházku a bylinky si natrhejte a poté doma nasušte.
· Mateřídouška – Tato rostlinka s velice příjemnou a charakteristickou vůní pomáhá především při problémech s průduškami, tedy při kašli a bolesti v krku. Pyšní se uklidňujícími účinky, proto je vhodné ji konzumovat před spaním. Prospívá i při trávení, nadýmání a ženám zmirňuje křeče spojené s menstruací. Pokud nejste fanouškem čajů, nebo chcete tuto bylinku dostat do vašich dětí, zvolte mateřídouškový sirup.
· Lípa – Květy lípy zmírňují potíže spojené s nachlazením. Do čaje se doporučuje přidat pro doplnění vitamínu C citron a k zajištění dostatečného množství minerálů a pro příjemnou chuť lžičku medu. Lehce si poradí také s horečkou.
· Echinacea – Pokud se chcete nemoci spolehlivě vyhnout, nebo již na svém těle pozorujete první příznaky, neváhejte na nasaďte tuto růžovou rostlinku. Čaj si z ní sice nepřipravíte, ale naleznete ji téměř v každém bylinkářství ve formě kapek, které si následně naředíte vodou. Její užívání zabraňuje vzniku infekcí, a dokonce i viru, jež způsobuje chřipku.
· Majoránka – Mnohem častěji se v naších krajích využívá spíše jako koření například do tradiční česnečky, a proto si nedovedeme představit její užívání při nachlazení. Nemusíte se ale bát, čaj si z ní připravovat nemusíte. Podává se ve formě sirupu nebo jako inhalace, jež je také velice vhodná pro astmatiky.
· Jitrocel – Najdete jej opravdu téměř na každé louce, takže jeho shánění nebude jistě žádným velkým problémem. Hlavně pokud budete vědět, že skvěle působí při nepříjemném kašli. Napomáhá totiž vykašlávání, uzdravuje průdušky a likviduje nechtěné bakterie. Pokud budete mít dostatek času můžete si podle receptu z internetu připravit i velice známý jitrocelový sirup.