Jak se nenechat zaskočit mikrospánkem

Únava a snížená soustředěnost na jízdu se každým rokem stává hlavní příčinou nejtragičtějších nehod na českých silnicích. Nejčastěji postihuje nezkušené řidiče, ale bez problému zaskočí i zkušeného matadora. Řidiči se často přeceňují a nechtějí si známky únavy připustit. Při tom stačí zastavit a na chvíli si odpočinout.
řidička veteránu
 
Káva uspává, cvičte a spěte
 
Pokud vás čeká delší cesta, rozhodně si odpočiňte a vyvarujte se konzumaci nápojů s povzbudivým účinkem. Káva není zrovna ideálním pomocníkem proti únavě, dokonce vás s každým dalším douškem vystavuje riziku, že se naopak dostaví.
 
Mezi nejefektivnější ochranu patří pravidelné zastávky sloužící k odpočinku. Rozhodně je volte častěji a občasně si zacvičte. Dokonce i profesionálové z povolání mají zákonem určené přestávky, proto mohou jet v kuse nanejvýš 4,5 hodin a následně musí zastavit.
 
Varovné signály
 
Mikrospánek vás nezaskočí při konzumaci jídla ani při rozhovoru se spolucestujícím. Dokáže překvapit, ale předchází mu celý soubor varovných signálů. Tělo se vás vždy pokusí upozornit na projev velké únavy, pokud tyto signály podceníte, riskujete.
 
Nejdříve se dostavuje velká a neustupující únava a posléze pálení očí. Podvědomě začnete mrkat a vrtět se v sedačce. Postupně vám ztěžknou víčka a pak na malý moment usnete.
 
Jedinou a efektivní ochranou před náhlým usnutím za volantem je odpočinek. Nepodceňujte pravidelné zastávky a sledujte signály svého těla.
 nohy z okénka
Jak spánku předcházet?
 
Na cestu si přibalte čistou vodu a pravidelně doplňujte tekutiny. Pocit únavy se dostavuje především při nedostatečném přísunu. Dehydratace má negativní dopady na hustotu krve, která se pak mnohem obtížněji dopravuje do svalů a k orgánům.
 
Cvičte i na sedadle
 
Využijte každou situaci k protažení. Cvičit se dá v dopravní zácpě i během hledání vhodného místa k odpočinku. Dokonce lze na cvičení pouze myslet a mozek do svalů vyšle odpovídající impulsy, aniž by se na cvičení aktivně podílely.