Děti a smrt zvířátka
Smrt domácího mazlíčka jistě zasáhne i dospělého člověka – a co teprve malé dítě! Hodně malé děti ještě často nemají přespříliš osvojený ani uchopený koncept smrti, takže je pravděpodobné, že celo situaci nebudou moc chápat a nebudou vědět, jak takovou věc zpracovat. Bude tedy na Vás, abyste jim situaci vysvětlili a pomohli jim ji zpracovat.
Na začátek se nabízí otázka – je dobré, aby dítě vidělo mrtvé zvíře? Na takovou otázku však není úplně jednoznační odpověď. Samozřejmě záleží na okolnostech smrti zvířátka – pokud byla brutální /například srážka s autem, napadnutí jiným zvířetem/, není úplně optimální, aby dítě zvíře v takovém stavu vidělo, nezávisle na jeho věku. Pokud však domácí mazlíček pošel na nějakou na první pohled neviditelnou nemoc nebo na stáří, nemusí být pro dítě zase tolik traumatizující, když svého chlupatého kamaráda v takovém stavu uvidí. Některé děti jsou ale tak citlivé, že nezvládnou ani takový pohled. V tomto případě tedy zvíře co nejdříve odstraňte z jejich dohledu.
Když budete s dítětem mluvit o smrti zvířete, řekněte mu to, jak to je – zbytečně nemystifikujte, nelžete a nevymýšlejte si. Dítě si zaslouží znát pravdu – děti bývají často velmi bystré, a tak se může stát, že Vaši lež lehce prokouknou. Rozhodně se nesnažte v nepřítomnosti dítěte koupit nové zvíře a vydávat ho za to staré, Vaše ratolest by Vám to totiž nemusela nikdy odpustit!
Při rozmluvě s dítětem můžete také společně naplánovat, jak se chcete se zvířetem rozloučit – můžete ho pohřbít buď u Vás na zahradě, existují ale speciální zvířecí hřbitovy, kde můžete Vašeho mazlíčka „ubytovat“. Můžete si společně promyslet průběh „pohřbu“ a zkonzultovat s dítětem, jak by si přálo, aby daná ceremonie vypadala.
Dobrý nápad je také udělat si určitý pomníček na zvíře u Vás doma – můžete společně s dítětem vybrat nějakou pěknou fotku Vašeho zesnulého miláčka, zarámovat ji, postavit ji na speciální místo a zapálit k ní svíčky, případně k ní i naaranžovat hračky, které mělo zvířátko rádo.