Nádech orientu
Na obyčejný „umělý“ koberec zakoupený v běžném obchodě seženete přípravek na čištění v každém obchodě nebo si můžete zapůjčit přístroj na čištění. U ručně tkaných koberců musíte být ale opatrnější, neboť se jedná nejen o drahou záležitost, ale někdy i citovou.
V žádném případě nepoužívejte prostředky na chemické bázi. Vždy by se mělo jednat o přírodní čistící preparáty. Samotné čištění provádějte v ruce, nepoužívejte žádné přístroje, ty by mohly koberec nenávratně poškodit. Čištění samotné je záležitostí i několika málo dnů, protože se provádí velmi šetrně a s citem. Ovčí vlnu, ze které je zhotoven, chrání Lanolin, který by měl v koberci být zachován, stejně tak, jako samotné barvy.
Základem čistoty je pravidelné vysávání
Orientální koberec vysávat samozřejmě lze, ale s citem, jen tak dostanete pryč větší nečistoty okem viditelné. Správné nastavení vysavače vyzkoušejte nejprve na malém kousku koberce, používejte raději měkké kartáče, které by měly být jako příslušenství vysavače.
Kam se obrátit o pomoc
Ač budete chránit koberec sebevíc, může dojít během chvilky k situaci, kdy se chtě nechtě stane neštěstí a objeví se na něm flek od jídla či nápoje. Použitím běžného čisticího prostředku by mohlo dojít k nenávratnému poškození a tak bude lepší, pokud se s vyčištěním obrátíte přímo na specialisty, kteří v tomto oboru mají zkušenosti a hlavně vyzkoušené a osvědčené prostředky.
V České republice již existuje řada společností, které se zabývají nejen čištěním koberců, ale i jejich restaurováním. Pokud tedy nějaký památeční kousek máte doma a chcete ho zachovat jako památku na někoho blízkého z rodiny, ale není zrovna v nejlepším stavu, abyste ho mohli vystavit v bytě, můžete si ho nechat „opravit“. A pokud ho najdete na půdě a nevíce co s ním, můžete ho prodat jako kteroukoliv jinou starožitnost.